MÝTUS 1: Kukurica nie je výživnou zložkou krmiva. Je ťažko stráviteľná.

Pravda: Práve naopak! Kukurica je bohatým zdrojom živín v krmive pre mačky aj psov.

Kukurica je veľmi často používaná zložka v suchom psom krmive, rovnako ako ryža, ovos, či jačmeň. Výskyt tejto suroviny vo zvieracích krmivách je veľmi kontroverzná téma s hlasnou kritikou. Ako to vlastne je?

Každé zrnko kukurice je bohaté na prospešné živiny a pri jej špeciálnom spracovaní – mletí, pred tým, ako sa stane súčasťou krmiva, je z tohto zrna vybratý jej kvalitný obsah a to vláknina, sacharidy, oleje a kukuričný lepok. Ak je kukuričné zrno správne spracované, pre zviera je jednoducho stráviteľné.

Napríklad kukuričný olej obsahuje esenciálne mastné kyseliny, (napr. kyselinu linolovú) , ktoré majú výborný vplyv na zdravie kože a srsti u psa. Okrem toho, v krmivách je veľmi ocenená aj chutnosť kukurice v porovnaní s inými obilninami.

Minimálne množstvo psov je citlivé na látky, ktoré kukuričné zrno obsahuje a alergia na túto látku je u psov a mačiek extrémne zriedkavá.

MÝTUS 2: Obilniny v krmive pre mačky a psy sú iba lacnou výplňou krmiva.

Pravda: Obilniny sú vynikajúcim zdrojom energie!

Medzi najviac kontroverzné zložky v krmive pre psov patria práve obilniny, ktoré sa používajú v krmive najmä ako zdroj sacharidov. Sú to semená pšenice, kukurice, ovsa, ryže, prosa a raže.

Doposiaľ sa vedú dlhé diskusie o tom, či práve obilniny sú zdrojom alebo príčinou alergických problémov a potravinových intolerancií. Jednoznačne to nemôže tvrdiť zatiaľ nikto.

Obilniny sú totiž výborným zdrojom energie, napríklad proso, ovos, či raž neobsahujú pšeničný lepok a teda nie je možné, aby spôsobovali alergickú reakciu psa.

Nestráviteľnú časť – šupku obilnín spoločnosť Royal Canin odstraňuje a preto je krmivo aj so zložkami obilnín pre mačky a psov ľahko stráviteľné.

MÝTUS 3: Sušené mäso v krmive nie je vhodným zdrojom bielkovín.

Pravda: Správne spracované sušené mäso je vynikajúcim zdrojom vysoko stráviteľných bielkovín!

Čo si máme vlastne pod sušeným mäsom v krmive predstaviť? Sušené mäso je jednoducho povedané mäso, ktoré počas spracovania zbavíme vody a tuku. Je to takto správne?

Na porovnanie – pri čerstvom mäse nevieme kvôli jeho veľkého obsahu vody, ktorú obsahuje, určiť, koľko reálneho obsahu bielkovín zviera pri príjme čerstvého mäsa dostáva. Častokrát nedostáva ani minimálnu potrebnú dávku.

Na balení krmív je dôležité si všímať, či výrobca uvádza obsah sušeného (dehydratovaného) alebo čerstvého mäsa , keďže samotné čerstvé mäso obsahuje až 70% vody a teda koncentrácia živín je v ňom oveľa nižšia ako pri sušenom mäse.

Sušené mäso je koncentrovanejším zdrojom bielkovín ako čerstvé mäso.

MÝTUS 4: Antioxidanty a konzervačné látky používané v krmivách sú nebezpečné.

Pravda: Antioxidanty a konzervanty prítomné v krmivách zabezpečujú zdravotnú nezávadnosť krmív počas celej doby spotreby krmiva!

Antioxidantom sa v poslednej dobe venuje zvýšená pozornosť tak ako v stravovaní ľudí, tak aj pri stravovaní zvierat.

Čo sú antioxidanty? Sú to látky, ktoré zabezpečujú ? trvanlivosť potravín a chránia ich proti skaze spôsobenej oxidáciou (tzv. žltnutie tukov). Bez tejto ochrany dochádza ku zmene nutričnej hodnoty, pretože oxidácia spôsobuje nižšiu chutnosť a tráviace problémy u zvierat.

Čo sú konzervanty? Konzervanty bránia tvorbe plesní, kvasiniek a baktérií v krmive. Ich obsah v krmive sa píše vždy v zložení. Spôsob ich deklarácie sa riadi platnou legislatívou.

Royal Canin používa kombináciu prírodných a najmä, čo je dôležité povedať - schválených - umelých antioxidantov v bezpečných množstvách. Nami použivané antioxidanty sú nezávadné pre ľudí a zvieratá a sú schválené podľa európskych, amerických, austrálskych a novozélandských smerníc.

MÝTUS 5: Pšeničný lepok spôsobuje celiakiu u mačiek a psov, vyvoláva alergie.

Pravda: psy a mačky, ktoré žili voľne v prírode a ulovili si korisť, tak ju zožrali celú aj s vnútornosťami, kde sa nachádzali aj obilniny a vláknina

O bezlepkovej diéte (gluténová - lepková intolerancia) alebo o celiakii (autoimunitné ochorenie) počúvame čoraz častejšie, avšak najmä u ľudí.

Precitlivenosť organizmu na lepok (celiakia) nebola nikdy zaznamenaná u mačiek a u psov bola zaznamenaná iba v jednej chovnej línii Írskych setrov.

Popísali sme základné nutričné mýty o kŕmivách pre psy a mačky

Aby sme Vám pomohli vybrať vhodné krmivo, vytvorili sme pre Vás ako pomôcku 4 základné otázky:

VÝBER VÝŽIVY