5 skupín výživných látok

Prístup Royal Canin k výžive mačiek a psov je zameraný na jednotlivé živiny – nutričné látky (ako sú bielkoviny, tuky, sacharidy...), nie na rôznorodosť ingrediencií - surovín (napr. kura, losos, jahňa a pod.)
Ľudia majú tendenciu pristupovať k výžive zvierat rovnako ako ku svojej vlastnej. Často sa stretávame s názorom, že zvieratá potrebujú, tak ako ľudia, v strave množstvo rozličných ingrediencií. Pre výživu mačiek a psov je ale dôležitý najmä obsah nutričných látok. Napriek tomu, že prešli určitým procesom domestikácie, ich tráviaci systém a fyziológia trávenia je oproti nám, ľuďom, stále rozdielna. Majú malú tráviacu kapacitu a špecifickú črevnú mikroflóru, ktorá sa ťažko prispôsobuje rôznorodému stravovaniu, či náhlym zmenám v ňom. Mačky a psy potrebujú mať v strave zastúpené najmä bielkoviny a tuky, no nevyhnutné je aj určité množstvo uhľohydrátov (sacharidy a vláknina). Keď boli ešte divo žijúcimi a ulovili si korisť, zožrali ju aj s vnútornosťami, odkiaľ uhľohydráty získavali.

Nutričné prístupy ku stravovaniu zvierat sa rôznia podľa ponuky v tejto oblasti. Cieľom pri ponuke krmiva pre domácich miláčikov by malo byť hlavne zameranie sa na jednotlivé živiny – nutričné látky (ako sú napr. bielkoviny, tuky, sacharidy...) namiesto rôznorodosti ingrediencií - surovín (napr. kura, losos, jahňa a pod.).

Receptúra krmiva Royal Canin

Pri vývoji krmív Royal Canin sú receptúry zostavované tak, aby boli predovšetkým prospešné zdraviu psov a mačiek a boli im šité na mieru nielen podľa veľkosti a veku, ale aj úrovne aktivity, pohlavia, sklonu k nadváhe, sklonom k problémom s kožou a dokonca aj podľa požiadaviek jednotlivých plemien


Receptúra krmiva je zložitou skladačkou všetkých živín, ktoré spoločne vytvárajú špecifický nutričný profil (obsah aminokyselín, sacharidov, vlákniny, minerálov atď.) tak, aby boli pokryté všetky výživové požiadavky. Každá granula je skladačkou vyše 50 živín, preto patrí naše krmivo medzi tzv. Health nutrition alebo zdravú výživu

Nutričné látky rozdeľujeme do 5- tich hlavných skupín

1. Uhľohydráty

To sú napríklad sacharidy (škroby a cukry), ale aj celulóza (vláknina), ktorá je síce pre psy a mačky nestráviteľná, ale pomáha napríklad zlepšovať priechodnosť tráviaceho traktu (podpora peristaltiky).

2. Tuky

Tie sú pre psy a mačky zdrojom energie, mastné kyseliny sú nenahraditeľné pri vývoji mozgu a nervovej sústavy, zodpovedajú za zdravú kožu a srsť a mnohé iné.

3. Bielkoviny

Hlavná zložka krmiva pre psy a mačky. Organizmus ich potrebuje na stavbu alebo regeneráciu orgánov a ďalších štruktúr, ale aj na boj s chorobami (protilátky).

V súvislosti s bielkovinami sa často stretávame s otázkou obsahu mäsa v granulovaných krmivách. Z výživového pohľadu je možné mäso chápať ako surovinu obsahujúcu hlavne vodu (viac ako 70%) a bielkoviny (cca 20%), zvyšnú časť tvoria tuky, minerály a cukry. Keďže granule predstavujú suché krmivo obsahujúce približne 10 % vody a vyrábajú sa zo sušených surovín, nemá zmysel hovoriť o obsahu mäsa ako takom, ale skôr o obsahu bielkovín. Pričom dôležité je to, aké kvalitné sú tieto bielkoviny. Ich kvalitu určuje – skladba aminokyselín (malých častíc, z ktorých sú bielkoviny, či už rastlinného alebo živočíšneho pôvodu, zložené a ktoré následne zviera využíva pre stavbu svojich vlastných tkanív) a stráviteľnosť (využiteľnosť z potravy). Stráviteľnosť je možné ovplyvniť výberom suroviny alebo jej technologickým spracovaním. V prípade krmív Royal Canin využívame len vysoko stráviteľné bielkoviny LIP (low indigestible protein), ktoré majú stráviteľnosť vyššiu ako 90 %. Medzi tieto bielkoviny patria vybrané hydinové proteíny, sójový proteínový izolát, vybrané bravčové proteíny alebo pšeničný glutén a iné. Ako zdroj už nie je možné označiť kuracie, bravčové mäso, sóju alebo pšenicu ako takú, pretože už prešli technologickou úpravou, kedy je z nich výživovo kvalitná časť už vybraná.

4. Minerály

Ovplyvňujú mnohé telesné funkcie. Niektoré sa v tele nachádzajú vo veľkých množstvách (vápnik, fosfor, draslík, sodík, horčík), iné v stopových množstvách.

5. Vitamíny

Pozor, nedostatok aj nadbytok môže spôsobiť nesprávny rast, problémy vo fungovaní organizmu a ochorenia.

Pre každého psa a mačku sa snažíme navrhnúť špecifické riešenie výživy v spolupráci s chovateľmi a veterinármi, vedeckými znalosťami a vďaka vlastnému výskumu. Výroba týchto špecifických produktov (nutričná individualizácia) prináša zvýšené náklady. Kŕmime psy a mačky už takmer 50 rokov a o kvalite našich produktov svedči kondícia a dlhovekosť nami kŕmených mačiek a psov.

Naše krmivá sa vyrábajú z prirodzených surovín bez prídavku umelých farbív a ďalších prídavkov ovplyvňujúcich ich vzhľad. Všetky suroviny musia spĺňať prísne vstupné kritériá, ktorými sa stanovujú požiadavky na stráviteľnosť zdrojov bielkovín, kvalitu obilnín, bezpečnosť potravín a pod. Každá dodávka surovín prechádza kontrolným mechanizmom a laboratórnou analýzou. Pokiaľ suroviny nesplnia požadované kritériá, nie sú použité na výrobu krmiva Royal Canin.

Royal Canin sa snaží pri výrobe produktov využívať takzvané dlhodobo udržateľné suroviny, ktoré nekonkurujú do budúcnosti ľudskej strave. Môže sa totiž stať, že niektoré suroviny budú v budúcnosti krátkodobo alebo aj trvalo nedostupné. Royal Canin takisto berie ohľad na ochranu životného prostredia, či uz je to obmedzovaním emisií pri výrobe a preprave produktov alebo výrobou ekologických obalov

Päť hlavných skupín nutričných látok už poznáte

Ak sa chcete dozvedieť aj o mýtoch, ktoré o nich kolujú, kliknite na tlačítko nižšie:

NUTRIČNÉ MÝTY